Dyscyplina w treningu

Rozpoczęcie treningu po dłuższej przerwie nie jest łatwym zadaniem. Jeszcze większa trudność spotka osoby, które nigdy wcześniej nie trenowały regularnie. Co zatem można zrobić, aby przełamać początkowy opór i naprawdę zacząć regularne treningi? Jedna na dziesięć osób, która rozpoczyna swoją przygodę z body buildingiem rezygnuje w tracie drugiego miesiąca od pierwszego dnia treningu. Przyczyny tego bywają różne, czasem dochodzi do kontuzji, jednak główną przyczyną jest sfera psychiczna i spadek motywacji. Jak zaplanować trening, aby w nim wytrwać?

Wytrwaj w trakcie treningu

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z czegoś takiego, jak 3 dniowy plan treningowy. W ten sposób zaplanujesz tylko trzy dni w tygodniu, jednak będą one satysfakcjonujące i popychające do przodu Twój trening. Dzięki tak zaplanowanemu treningowi nie stracisz motywacji i będziesz w stanie kontynuować treningi przez wiele miesięcy. Na porażkę skazane są osoby bez planu, które po prostu “rzucają się” na trening i później szybko wypalają. Jest to prosta recepta na porażkę. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest na samym początku swojej drogi zdecydować się na 3 dniowy plan treningowy.

Jak się motywować do treningu

Utrzymanie dyscypliny jest trudne dla każdego, bez względu czy jest to osoba początkująca, czy doświadczona. Ważne jest, abyś przed zaczęciem treningów posiadał swój rytm dnia, a najlepiej tygodnia. Osoby chaotyczne, które żyją z dnia na dzień mogą mieć problem z tym, aby wpasować swój trening w codzienność. Osoby takie, oprócz konieczności znalezienia w sobie motywacji do ćwiczeń będą także podejmować dodatkowy wysiłek, polegający na życiu wedle określonego planu. Jest to zatem podwójna praca dla naszej psychiki i układu nerwowego. Dlatego jeśli Twoje życie jest chaotyczne, wówczas lepiej będzie jeśli zaczniesz od wprowadzenia do niego pewnych rutyn i dyscypliny w obszarach mniej wymagającym niż trening. W innym wypadku będziesz ćwiczyć nieregularnie, co nie przełoży się na rezultaty.