Jak skutecznie wyleczyć chrapanie?

Chrapanie to dolegliwość, którą większość z nas bagatelizuje. Jednak chrapanie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. W związku z chrapaniem nasz organizm nie odpoczywa w nocy, tak jak powinien więc możemy wykazywać mniej energii. Skutkiem chrapania jest również ból głowy i niedotlenienie mózgu.
Tego nie można bagatelizować.

Sposoby na chrapanie leczenie domowe

Każdy zna i pewnie nie raz stosował doraźne sposoby na chrapanie. Przewracanie się na drugi bok, czy zmiana pozycji do spania może pomóc. Dzięki temu obluzowane mięśnie układają się inaczej i może to powstrzymać chrapanie. Jednak tylko tymczasowo.
Inna poduszka działa na podobnej zasadzie – układa inaczej naszą głowę, ale wystarczy, że inaczej się położymy lub będziemy spać na innej poduszce. Wtedy problem wróci.
Wiele osób jako sposób na chrapanie używa różnych pastylek, syropów, maści, czy sprayów dostępnych w aptece. Dla wielu jest to sposób, który działa i rozwiązuje problem chrapania.
Jednak nie na wszystkie przyczyny chrapania takie środki zadziałają. Czasami chrapanie to objaw poważniejszego stanu w związku z czym są potrzebne specjalistyczne środki.

Sposoby na chrapanie leczenie specjalistyczne

Jeśli żaden z “domowych” sposobów na chrapanie nie powiódł się to należy udać się do lekarza. Prawdopodobnie powodem naszego chrapania może być wada w budowie górnego aparatu oddechowego na przykład krzywa przegroda w nosie, przerośnięta nasada języka lub powiększone migdałki.
Wtedy należy wykonać zabieg, który poprawi te błędy i niweluje chrapanie.
Czasami okazuje się, że chrapanie nie jest spowodowane wadą anatomiczną, a mało napiętymi mięśniami podniebienia. Opadają one podczas snu i powodują chrapanie. Aby takie chrapanie ustało należy wykonać zabieg, który napina mięśnie ponownie.
Są sytuacje w których chrapanie jest wynikiem przyjmowanych przez nas leków. Najczęściej są to leki uspokajające, zwiotczające mięśnie lub antydepresanty. W takich sytuacjach lekarz może przepisać inne leki, które być może nie będą powodowały takich skutków.
W wielu przypadkach to nasze nawyki są powodem chrapania. Nadwaga lub długotrwałe palenie papierosów może powodować chrapanie. Wtedy najlepszym sposobem leczenia jest zmiana diety lub porzucenie nałogu.