Opanować stres – proste wskazówki na radzenie sobie z trudnymi sytuacjami
Stres można nazwać chorobą czasów współczesnych. Jest to stan, który określa się jako reakcję organizmu na sytuacje przekraczające nasze zdolności do radzenia sobie z zaistniałym problemem. Człowiek jest praktycznie wszędzie narażony na stres. Czasem może on działać na nas motywująco, zachęcając do działania, a czasem może być katastrofalny w skutkach. Aby tego uniknąć, warto poznać metody na jego łagodzenie. W tym artykule poznasz 8 prostych wskazówek na redukcję stresu.
Porady, dzięki którym zapanujesz nad stresem
Każdy z nas przeżywa stres inaczej – niektórzy czują ucisk w gardle, ból żołądka i spocone dłonie, inni zaczynają się nerwowo śmiać. Również inne rzeczy nas stresują. To, co dla kogoś może stanowić ogromny problem, dla innego będzie zwykłą błahostką. Jednak bez względu na to, w jaki sposób stres objawia się u ciebie, warto znać sposoby na radzenie sobie z jego nadmiarem.
1. Przygotuj się
Jeżeli stresujesz się rozmową kwalifikacyjną, egzaminem czy też pierwszym dniem w pracy – zminimalizujesz stres, jeśli przygotujesz się jak najlepiej tylko potrafisz. Zdobycie odpowiedniej wiedzy, zasięgnięcie informacji czy opanowanie konkretnych umiejętności z pewnością pozwoli poczuć ci się swobodniej i pewniej. Dlatego nie zwlekaj z tym do ostatniego momentu, rozpocznij przygotowania już kilka dni przed terminem stresującego wydarzenia. Świadomość tego, że zrobiłeś wszystko co w twojej mocy, by wypaść jak najlepiej, zadziała na ciebie motywująco, co pozwoli zastąpić stres pozytywnym nastawieniem.
2. Bądź aktywny
Ruch ma zbawienny wpływ na problemy ze stresem. Pozwala wyładować negatywne emocje i zastąpić je endorfinami – hormonami szczęścia. Załóż słuchawki i włącz ulubioną muzykę, a następnie udaj się na jogging, szybki spacer lub siłownię. Podziękuje ci za to nie tylko twoja psychika, ale także sylwetka.
3. Rób to, co cię uszczęśliwia
Znajdź czas tylko dla siebie, w którym możesz się zrelaksować lub oddać swojej pasji. Pozwól sobie na chwilę zapomnienia o stresującej rzeczywistości, zrób coś, co daje ci radość – to mogą być zakupy, odprężająca kąpiel czy kawa z przyjaciółką. Zadbaj o równowagę w swoim życiu – nie myśl tylko o pracy i obowiązkach, ale poświęć czas także na przyjemności. Dzięki temu unikniesz wypalenia oraz wielu dolegliwości spowodowanych nadmiarem stresu.
4. Zdrowo się odżywiaj
Dieta ma niebagatelny wpływ na nasze ogólne funkcjonowanie, w tym reagowanie na stres. Odpowiednia podaż warzyw i owoców oraz pełnoziarnistych produktów dostarczy nam niezbędnych witamin i minerałów. Niezwykle ważne są magnez i witaminy z grupy B, które pozwalają zachować spokój i umożliwiają głęboki sen. Warto zrezygnować z kawy i alkoholu, a zamiast tego sięgnąć po napary z melisy i rumianku.
5. Zadbaj o sen
Sen to podstawa, jeśli chodzi o wypoczynek i relaks. Brak odpowiedniego snu szybko doprowadzi do przewlekłego zmęczenia i uniemożliwi codzienne funkcjonowanie. Zadbaj o higienę snu – nie jedz bezpośrednio przed położeniem się do łóżka, nie korzystaj z telefonu i kładź się o regularnych porach. 7-8 godzin głębokiego snu pomoże lepiej radzić sobie ze stresem oraz napełniać energią, niezbędną do stawiania czoła codziennym wyzwaniom.
6. Medytuj
Medytacja to świetny sposób na chwilowe oderwanie się od problemów. Pomaga uspokoić oddech, zebrać myśli i zastanowić się nad własnymi pragnieniami. Można skorzystać z dostępnych w Internecie medytacji kierowanych albo uzupełnionych o relaksującą muzykę. Wystarczy ułożyć się wygodnie w fotelu, włożyć słuchawki, zamknąć oczy i zapomnieć o otaczającym nas świecie. Regularne stosowanie medytacji pomaga redukować stres oraz obniżyć napięcie.
7. Śmiej się
Śmiech to najszybsza i najprostsza metoda na zredukowanie stresu. Uznaje się go również za niezawodną technikę relaksacyjną, która pomaga zminimalizować stres w zaledwie kilka minut. Podczas śmiechu mózg wytwarza hormony szczęścia, które pozwalają rozładować nadmiar negatywnych emocji.
8. Nie bój się zmian
Jeżeli otaczasz się ludźmi, którzy wywołują w tobie złe emocje, tkwisz w toksycznym związku, studiujesz kierunek, którego nienawidzisz, albo też pracujesz w miejscu, gdzie stres i presja to codzienność – zastanów się, czy nie chciałbyś czegoś w swoim życiu zmienić? Czasem wystarczy odważyć się i podjąć decyzję o zmianie, a stres, lęk i obawy znikają samoistnie. Pamiętaj, że pościg za karierą, pieniędzmi czy wykształceniem nie może przysłonić ci twojego zdrowia emocjonalnego.