Fitness dla otyłych (Active Fitness Gdynia)

Jeśli jesteś trenerem wróć do ostatnich kilku zajęć fitness lub obozów treningowych, które prowadziłeś… Chociaż zauważyłeś różne kształty i rozmiary ciała w grupie, to ilu „stałych bywalców” sklasyfikowałbyś jako osoby z dużą nadwagą lub otyłością?

Otyłość a motywacja do treningów

Jeśli ten rodzaj trenujących przytrafia się sporadycznie i szybko rezygnuje albo traci zapał do treningów lub obozów(bądź wcale się nie pojawia), być może nadszedł czas, aby ponownie zaplanować swoje podejście do uczestników z nadwagą lub otyłością – grupa, która jest naprawdę w potrzebie i powinna zacząć ćwiczyć regularnie potrzebuje starannie zaplanowanych wskazówek od wykwalifikowanych i wrażliwych specjalistów fitness.

Z drugiej strony, jeśli obecnie uczysz klasę ukierunkowaną na tę populację – i dlatego uważasz, że wszyscy lub większość twoich „bywalców” ma nadwagę – wyprzedzasz swoje możliwości pod względem dotarcia do grupy i motywowania jej, co zwykle bywa dużo cięższym zadaniem niż zmotywowanie uczestnika o standardowej sylwetce. Dlaczego? Ponieważ osobom otyłym każdy ruch i wysiłek przychodzi dużo ciężej, jest swego rodzaju wzniesieniem się na wyżyny, a efekty przychodzą dość powoli i wymagają wyrzeczeń także co do diety – nie tylko treningu.

Jeśli prowadzący czy trener sam nigdy nie miał problemu nadwagi lub otyłości, może kompletnie nie zdawać sobie sprawy z ważnych wyzwań, przed którymi stoją klienci z nadwagą i otyłością. Właściwe radzenie sobie z tymi wyzwaniami w grupie fitness może znacznie zwiększyć radość z ćwiczeń i sukces.

Zajęcia skierowane do osób z nadwagą i otyłością – zalety i wady

Wydaje się rozsądne założyć, że osoby z nadwagą lub otyłością mogą czuć się najlepiej w klasie i być motywowane klasą skierowaną do populacji w dużych rozmiarach, ale nie zawsze tak jest.
Tworzenie klasy specjalnej dla dużych uczestników ma swoje zalety i wady.
Po stronie profesjonalistów jest element bezpieczeństwa – zarówno fizyczny, jak i emocjonalny. Większość osób z nadwagą martwi się, że nie wykona ćwiczeń poprawnie, nie będzie w stanie ukończyć zajęć, czy ktoś będzie ich obserwował, jeśli dozna obrażeń i czy będzie w stanie utrzymać motywację. Zajęcia, które zaspokajają te potrzeby, są kluczowe dla utrzymania ich motywacji i inspiracji do powrotu do formy.
Ponieważ wielu uczestników z nadwagą lub otyłością czuje się świadomym tego, jak ich ciała wyglądają i poruszają się – w dowolnym momencie, ale szczególnie podczas ćwiczeń – oferowanie zajęć, które odwracają uwagę od podejścia świadomego ciała, może być bardzo przyjemne.
Uczestnicy mogą czuć się bardziej pewni siebie, wierząc, że klasa będzie nastawiona na ich potrzeby, jeśli zostanie odpowiednio nazwana i nauczana dla „większego ciała”.

Zaszczepienie poczucia pewności siebie może być potężnym pierwszym krokiem w kierunku przestrzegania zasad. Zajęcia specjalnie przeznaczone dla tej populacji mogą pomóc uczestnikom znaleźć udany punkt wyjścia do fitness. Gdynia oferuje wiele miejsc gdzie osoby otyłe mogą z powodzeniem znaleźć dla siebie odpowiednią formę ćwiczeń, wybrać terminy, zakres, trenera i wiele innych rzeczy. Wszystko dla ich komfortu i wygody.