Jak ćwiczyć żeby schudnąć a nie nabrać mięśni czyli chcę schudnać… i tylko schudnąć

Cele ludzi rozpoczynających swoją przygodę z treningiem są różne. Niektórzy chcą wręcz przytyć, ale bez efektu „zwiotczałego ciała”, inni pragną zbudować mięśnie, wymodelować sylwetkę, jeszcze inni chcą po prostu schudnąć – zrzucić zbędne kilogramy, pozbyć się ich raz na zawsze, osiągając jedynie sylwetkę zgrabną i szczupłą, bez efekty widocznych mięśni.
O ile pierwszy i drugi cel można osiągnąć dosyć łatwo, o tyle ostatni wymaga od nas zastanowienia się nam doborem odpowiedniej diety i przede wszystkim treningu – ponieważ wykonując je, często nieświadomie, łatwo uwidaczniają się zarysy mięśni. Warto więc zgłębić na początku swoją wiedzę, tak by być w pełni zadowolonym z osiągniętych efektów, przecież o to każdej wyżej wymienionej osobie chodzi. Musisz mimo wszystko podejść rozsądnie do tematu mięśni – nie możesz całkowicie pozbyć się ich ze swojego ciała, jednak możesz uwidocznić je w mniejszym stopniu – nie popadaj w skrajności, bo myślenie „wszystko albo nic” właśnie do tego prowadzi.
Istotna w tej kwestii jest dieta – regularność posiłków, zbilansowanie składników odżywczych. Jest tak samo ważna (a nawet ważniejsza) od dobrze dobranych ćwiczeń.

Jak ćwiczyć żeby schudnąć a nie nabrać mięśni?

– Przede wszystkim w treningu typowo odchudzającym należy skupić się na rodzaju ćwiczeń, który zniweluje jak najwięcej kalorii, spali jak najwięcej tkanki tłuszczowej. Takim rodzajem jest trening cardio. Wybierz jazdę na rowerze lub rowerku stacjonarnym, bieganie, pływanie, orbitrek.
– Warto zapoznać się również z pojęciem treningu aerobowego – jest to inaczej trening tlenowe, czyli taki, podczas którego nasze mięśnie mają maksymalny dostęp do tlenu. Dzięki temu spalamy większą ilość tkanki tłuszczowej, przyspiesza to również znacznie nasz metabolizm.
– Tabata – jest to idealny sposób na szybki, intensywnie spalający tłuszcz, trening, będący połączeniem kilku szybkich ćwiczeń, wykonywanych w paru seriach. Jest dowodem na to, że nawet ograniczony czas na trening, nie powinien być przyczyną jego braku.