Miód z mniszka lekarskiego

Miód z mniszka lekarskiego zawiera kwas krzemowy, który przyspiesza gojenie się ran. Używany jest w celu wzmocnienia serca oraz układu immunologicznego. Stanowi on również znakomite źródło witamin i mikroelementów, które wspomagają organizm w stanach jego wyczerpania, a także ogólnego osłabienia. Miód jest również bardzo skuteczny w leczeniu kaszlu i przy infekcjach dróg oddechowych, dzięki działaniu przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym.

Również w przypadku występowania mokrego kaszlu, miód rozrzedza wydzielinę i wykazuje silne właściwości wykrztuśne, a w przypadku kaszlu suchego nawilża on podrażnioną śluzówkę i hamuje odruch odkasływania. Miód warto również stosować w walce z trądzikiem. Polifenole, czyli liczne przeciwutleniacze, które są obecne w składzie tego miodu, nadają skórze elastyczności, a także dodają jędrności. Natomiast kwasy organiczne, w tym jabłkowy i cytrynowy, wykazują działanie nawilżające, złuszczające oraz zmiękczające naskórek. Dzięki ich obecności produkt ten jest w stanie rozjaśnić przebarwienia potrądzikowe.

Zalecane jest również stosowanie miodu w formie maseczki na twarz, co pozytywnie wpływa na jej ogólny stan, a także skutecznie złuszcza stary naskórek. Dzięki właściwościom higroskopijnym, miód pozwala również na dłuższe zatrzymanie wilgoci we włosach, co stanowi idealną płukankę. Składniki mineralne zawarte w tym produkcie wzmacniają włosy i poprawiają ich wygląd. W przypadku występowania problemów z zaparciami także warto sięgnąć po ten produkt. Jego właściwości korzystnie wpływają na procesy trawienia i likwidowanie zaparć. Miód znajduje również zastosowanie w walce ze zgagą i w leczeniu zapalenia błony śluzowej oraz jelit. Efektywnie wspomaga układ trawienny, likwiduje szkodliwe bakterie, a jednocześnie w ogóle nie narusza jej naturalnej mikroflory. Miód możemy również dodawać do potraw, co pozwoli na urozmaicenie smaku dania. Warto również podawać go w formie dodatku do szklanki z letnią wodą.