Gdy brakuje witaminy b5

Jeżeli zbagatelizujemy rolę witaminy b5 w naszym organizmie, to z pewnością to zaniedbanie da się nam we znaki. I to szybko. Witamina b5 niedobór odczujemy poprzez niepokojące sygnały w postaci bolesnych skurczów, następujących zwłaszcza bezpośrednio po przebudzeniu. Następnie mogą wystąpić bóle mięśniowe i stawowe.

 

Bardzo często niedobór witaminy b5 jest mylony z przeziębieniem, ponieważ pierwsze objawy są wyjątkowo podobne i niestety – wyjątkowo uciążliwe. Badania wskazują, że niewielu ludzi potrafi celnie wskazać przyczynę takich objawów, a wobec tego należy zwrócić uwagę na to, że świadomość dotycząca właściwości witaminy b5 jest wyjątkowo niska. Wysoki niedobór witaminy b5 może doprowadzić do wypadania włosów, ale także do poważnych zmian skórnych, począwszy od trądzika, a skończywszy na nieprzyjemnym łuszczeniu się naskórka.

 

Regularne spożywanie witaminy b5 chroni z kolei przed wytwarzaniem się homocysteiny, która dużej mierze odpowiada za rozwijanie się chorób układu sercowo-naczyniowego. Tak naprawdę trzeba byłoby się naprawdę wysilić, aby doprowadzić do niedoboru witaminy b5 we własnym organizmie. Można śmiało powiedzieć, że w większym lub mniejszym natężeniu, jest niemal wszechobecna. Niedobór może wobec tego wynikać głownie z niejedzenia lub jedzenia ekstremalnie niezdrowych i przetworzonych produktów żywnościowych o małej zawartości składników odżywczych. W efekcie może pojawić się również silne rozdrażnienie, zmęczenie, mocno obniżona odporność, a nawet chroniczne problemy ze snem.