Ciekawe warianty klasycznej pompki – na podwyższeniu
Czy spotkałeś się kiedyś z pojęciem pompki na podwyższeniu?
Zacznijmy od tradycyjnej pompki – której ogromną zaletą jest to, że nie potrzebujesz do jej wykonania żadnego sprzętu – a efekty wizualne zauważysz bardzo szybko. Ponadto pracuje wiele z twoich mięśni, co daje bardzo dobre efekty.
Oczywiście przede wszystkim skupiamy się na górnych partiach ciała, jednak twoje plecy, brzuch i pośladki także wykonują pracę – więc zarys mięśni pojawi się i na nich.
Pompki mają również inne zalety, prócz modelowania ciała – pomagają przezwyciężyć ból pleców, sprawiają, że części ciała odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy ciała (brzuch i plecy) są o wiele silniejsze, dodatkowo sprawia to, że chronisz swoje ciało przed kontuzjami, ponieważ usprawniasz je i dodajesz mu mocy.
Pompki na podwyższeniu
Pompki na podwyższeniu, o które opierasz dłonie – to doskonałe ćwiczenie, które wymodeluje twoją klatkę piersiową. Wykonując je szczególnie skupiamy się na: mięśniu piersiowym większym, piersiowym mniejszym, mięśniu trójgłowym ramienia oraz mięśniu naramiennym przednim.
W podporze przodem – twój tułów powinien być całkowicie wyprostowany, musisz utrzymywać mocną, stabilną postawę, ręce ułożyć prostopadle do osi ciała, dłonie w jednej linii, szerzej niż barki. Twoje stopy powinny być złączone. Wykonując pompkę, czyli opuszczając ciało, zginając przy tym ręce w łokciach, warto cały czas kontrolować ten ruch, mieć jego świadomość, dbać o to by twoje biodra nie opadały.
Opierając stopy na podwyższeniu – szczególnie rozwijasz mięśnie: klatki piersiowej, naramienny przedni, naramienny tylny i czworoboczny. Ponadto pracują twoje mięśnie brzucha, pośladków oraz grzbietu.
Opierając stopy na wzniesieniu, ręce trzymasz prosto – oparte o podłogę – dłonie ustawiasz w jednej linii z barkami. Plecy trzymaj zaokrąglone. Łokcie w trakcie ruchu rozstawiaj szeroko, zejdź do poziomu 90 stopni w stawie łokciowym. Nie można pochylać się drastycznie do przodu, twoje barki i łokcie powinny znajdować się w jednej linii.
Warianty wyżej wymienione – są dwoma z kilkudziesięciu wariantów klasycznej pompki.
Jeden i drugi – wymagają od ciebie wzmożonej koncentracji, prawidłowej – wyprostowanej – postawy oraz kontroli ruchu podczas wykonywania ćwiczenia. Musisz również zadbać o to, by przedmiot służący za twoje podparcie był stabilny i dawał ci poczucie bezpieczeństwa.